SKM Engineering Works is the Manufacturer of VSI 150 in Coimbatore.
| Capacity | 25.6 Ton |
| Motor Type | DC Motor |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 7300 Kg |
| Feed Size | 50 mm |
| Voltage | 220-480 V |
| Power Source | Electric |
| Output | 25 - 55 Ton/hour |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Impeller Speed | 1200/2000 rpm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Motor Power | 22 - 55 kW |