Elite Weld Engineers GB KORE TIG-200 A is advanced in inverter technology with high working frequency, it performs dual function 1-DC MMA ARC Welding and 2-TIG Welding and it has THREE-PLY board structure which is highly durable, reliable and easy for maintenance. TIG - 200 A posseses good electric circuit for protection of over-voltage, over-current and over-heat it suitable to weld all kinds of basic welding rods.
| PARAMETER | TIG - 200 A |
|---|---|
| Input Power Voltage (v) | 1P AC- 230 ± 15 % |
| INPUT POWER CAPACITY (KVA) | 4 |
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| RATED INPUT CURRENT MMA /TIG (A) | 43/28 |
| No -Load Voltage (V) | 42 V |
| Current Adjust Range (A) | 10 - 200 |
| RATED INPUT VOLTAGE MMA /TIG (A) | 28/18 |
| Duty Cycle (%) | 60 |
| No -Load POWER (W) | <100W |
| ARC STARTING | HF |
| Efficiency (%) | 80% |
| POWER FACTOR | 0.73 |
| Insulation Class | F |
| Case Protection Degree | Ip21 |
| Weight (KG) | 10 |
| Overall dimension (mm) | 375× 155× 232 |
| Welding thickness (mm) MMA/TIG | 1.0-6.0/0.3-5.0 |
© 2026 Abricotz. All Rights Reserved