Dhanalakshmi Grand serves to maximize performance with lightweight, premium and durable materials. The wet grinder ensures uniform grinding pressure throughout the operation; smooth, hygenic and consistent batter is obtained.
Specifications :
| Table Top Wet Grinder | Supreme |
| Motor specifications | 150 W, 230 V, 50 Hz, 1400 RPM |
| Total weight | 12.0 kg |
| Box Dimensions | 19 x 12 x 11 inches |
| Drum material | SS 202 Grade |
| Shell material | ABS Plastic |
| Stone | Natural Black Stone |
| Capacity | 2 Ltr (Input: 1 kg soaked rice; Output: 2 Ltr batter) |
| Grinding medium | Soaked Rice |
| Attachments | Coconut Scrapper & Atta Kneader |
| Warranty | 2 years |