The lively purple coloured body is just the icing on the cake. Using 2 Litre Dhanalakshmi Purple Magic, prepare batter effortlessly for your crispy dosas and spongy idlies. A smooth operation ensures that you have a noiseless experience.
Specifications :
| Table Top Wet Grinder | Purple Magic |
| Motor specifications | 150 W, 230 V, 50 Hz, 1400 RPM |
| Total weight | 12.0 kg |
| Box Dimensions | 19 x 12 x 11 inches |
| Drum material | SS 202 Grade |
| Shell material | ABS Plastic |
| Stone | Natural Black Stone |
| Capacity | 2 Ltr (Input: 1 kg soaked rice; Output: 2 Ltr batter) |
| Grinding medium | Soaked Rice |
| Attachments | Coconut Scrapper & Atta Kneader |
| Warranty | 3 years |