Dhanalakshmi Jumbo is a robust model that was designed keeping in mind the extra-ordinary conditions in which the grinder will be operated. True to its name, the motor is larger to ensure high power, while ensuring supreme cooling through a larger cover. Smooth, hygenic and consistent batter is obtained following a quiet grinding operation.
Specifications :
| Table Top Wet Grinder | Jumbo |
| Motor specifications | 150 W, 230 V, 50 Hz, 1400 RPM |
| Total weight | 12.0 kg |
| Box Dimensions | 19 x 12 x 11 inches |
| Drum material | SS 202 Grade |
| Shell material | ABS Plastic |
| Stone | Natural Black Stone |
| Capacity | 2 Ltr (Input: 1 kg soaked rice; Output: 2 Ltr batter) |
| Grinding medium | Soaked Rice |
| Attachments | Coconut Scrapper & Atta Kneader |
| Warranty | 5 years |