Dhanalakshmi Wet grinders is a manufacturer of 2ltrs wet grinder in coimbatore
Specifications :
| Table Top Wet Grinder | Grand |
| Motor specifications | 150 W, 230 V, 50 Hz, 1400 RPM |
| Total weight | 12.0 kg |
| Box Dimensions | 19 x 12 x 11 inches |
| Drum material | SS 202 Grade |
| Shell material | ABS Plastic |
| Stone | Natural Black Stone |
| Capacity | 2 Ltr (Input: 1 kg soaked rice; Output: 2 Ltr batter) |
| Grinding medium | Soaked Rice |
| Attachments | Coconut Scrapper, Atta Kneader & Citrus Juicer |
| Warranty | 5 years |