SAPP PAPER TECHNIQ is the manufacturer of Tissue Paper Machine in Coimbatore,
| Product Details: | |
|---|---|
| Unfolded tissue size | 270 mm x 270 mm |
| Folding forming size | 135 mm x 135 mm |
| Raw paper diameter | Less than or equal to 1200 mm |
| Production speed | 500-600pcs/min (without printing), 400-450pcs/min(with printing) |
| Automatic grade | Automatic |
| Technical Parameters : | |
| Model | Sapp Napkin Folder |
| Folding Size | 110*110-230*230mm +/-2mm(adjustable) |
| Unfolding Size | 220*220*-460*460mm |
| Dia of finished products | 60 - 120mm |
| Size of Raw material | 220 - 460 |
| Capacity | 600 - 700 napkins/min |
| Counting System | Electronic counting |
| Transmission Mode | Eddy Current Drive |
| Main Power | 1.5 kW |
| Power of Cutting Blade | 0.75 kW |
| Embossing | Steek to wool, steel to rubber, steel to fleece roller |
| Printing | Single / Double Color Printing |
| Overall Dimension | According to specified model |
| Weight | 800 - 1500 kg |
© 2026 Abricotz. All rights reserved