Meenakshi Engineering is the manufacturer of Peanut Roasting Machine in Coimbatore.
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Surface Finish | Painted |
| Capacity | 100 Kg/Hr. |
| Usage/Application | Peanut Roasting |
| Power | 4 kW |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
© 2026 Abricotz. All rights reserved