Elite Weld Engineers GB KORE TIG-400 A is advanced in inverter technology with high working frequency, it performs dual function 1-DC MMA ARC Welding and 2-TIG Welding and it has THREE-PLY board structure which is highly durable, reliable and easy for maintenance. TIG - 400 A posseses good electric circuit for protection of over-voltage, over-current and over-heat it suitable to weld all kinds of basic welding rods.
| PARAMETER | TIG - 400 A |
| Input Power Voltage (v) | 3P AC -415± 15 % |
| INPUT POWER CAPACITY (KVA) | 12 |
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| RATED INPUT CURRENT MMA /TIG (A) | 27.6 / 20 |
| No -Load Voltage (V) | 60 V |
| Current Adjust Range (A) | 10 - 400 |
| RATED INPUT VOLTAGE MMA /TIG (A) | 36/26 |
| Duty Cycle (%) | 60 |
| No -Load POWER (W) | <100W |
| ARC STARTING | HF |
| Efficiency (%) | 85% |
| POWER FACTOR | 0.93 |
| Insulation Class | F |
| Case Protection Degree | Ip21 |
| Weight (KG) | 30 |
| Overall dimension (mm) | 565× 306× 432 |
| Welding thickness (mm) MMA/TIG | 2.0-12.0/0.5-20.0 |
© 2026 Abricotz. All Rights Reserved